Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak prawidłowo zmierzyć obiekt przed oprawą?

2024-03-14
Jak prawidłowo zmierzyć obiekt przed oprawą?

Obrazy na płótnie (na blejtramie, na krośnie malarskim)

Bardzo ważną czynnością przy oprawie obrazu  olejnego jest prawidłowe wymiarowanie. Z  uwagi na fakt, że płótno naciągnięte jest zwykle na czterech połączonych ze sobą listwach, w wyniku zmian wilgotności i temperatury, może wystąpić zmiana geometrii obrazu. Na wstępie połóżmy obraz na stole i przyjrzyjmy się, czy  przylega on do powierzchni całą płaszczyzną i czy  nie jest wypaczony. Następnie sprawdźmy czy wszystkie kąty są proste np. mierząc przekątne - powinny posiadać tę samą długość. Innym praktycznym sposobem jest przyłożenie  kątownika lub porównanie z krawędziami blatu np. stołu.

Teraz przystępujemy do właściwego pomiaru. Metalową lub drewnianą metrówką obmierzamy obraz z 4 stron porównując wymiary parami. Do oprawy wybieramy zawsze maksymalną wartość.

Akwarela, rysunek, fotografia

Ze względów estetycznych oraz ochronnych oprawa tego typu obiektów wymaga stosowania passe-partout, (równo przyciętego kawałka kolorowej tektury z wyciętym wewnątrz otworem - kadrem), który eksponuje obraz. Z powodów technicznych otwór passe-partout jest mniejszy od rozmiarów rysunku lub fotografii o około 1 cm. Zdarzają się też wyjątki. Oznacza to, że możemy dowolnie kreować ekspozycję obrazu, pokazać to na czym szczególnie nam zależy, przykrywając mniej istotne obszary dzieła.

Rozróżniamy dwa sposoby wymiarowania:

  • gdy określony jest wymiar zewnętrzny ramy np. rama w standardowym formacie
  • wymiar zewnętrzny jest dowolny gdy ramę wykonujemy na zamówienie

Najpierw ustalamy rozmiar kadru:

  • dla fotografii jest to format zewnętrzny pomniejszony o 1 cm (po 0,5 cm z każdej strony)
  • akwarela i rysunek - podobnie chyba, że kompozycja wymaga indywidualnego wymiarowania.
  • w grafice kadr powinien być większy o około 0,5 cm z każdej strony od odcisku matrycy, tak aby uwidocznić sygnaturę autora.

!dokonując pomiaru należy pamiętać, aby sygnatura autora była widoczna w całości.

W pierwszym przypadku, aby obliczyć szerokości marginesów passe-partout należy od wymiaru wewnętrznego ramy odjąć wymiar kadru i podzielić na dwa.

Przykład 1

Rozmiar ramy: 40 x 50 cm,  rozmiar kadru: 20 x 30 cm

Obliczania:

40 – 20 : 2 = 10 cm
50 – 30 : 2 = 10 cm

Szerokości marginesów passe-partout są jednakowe i wynoszą Boczny, Górny, Dolny = 10 cm

Przykład 2

Ustalenie rozmiaru zewnętrznego passe-partout np. do portretu wykonanego węglem na papierze formatu 40 x 60 cm. Format kadru po uwzględnieniu aspektów technicznych i estetycznych wynosi: 38 x 55 cm, a szerokości marginesów passe-partout Boczny, Górny = 7 cm Dolny = 7,4 cm

Obliczanie:
38 + ( 7 + 7 )  = 52 cm
55 + ( 7 + 7,4 ) =  69,4 cm

Rozmiar zewnętrzny passe-partout do portretu o podanych wyżej parametrach wynosi 52 x 69,4 cm

Tkaniny i hafty

W przypadku wymiarowania haftów sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż w procesie wyszywania kanwa nierzadko znacznie zmienia swoje gabaryty. Aby znaleźć wymiar wewnętrzny passe-partout (kadru) należy rozpiąć i uformować szpilkami lub małymi gwoździkami tkaninę na arkuszu styropianu lub miękkiej płyty. Tak ustabilizowaną tkaninę wymiarujemy identycznie jak rysunek lub akwarelę.

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 4 opinie
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-15
Ciut dluga ta wysylka ale wszystko przyszlo cale i nieuszkodozne, superancko
2024-10-10
Realizacja zamówienia przebiegła bardzo szybko, wszystko zgodne z opisem, Polecam!
pixel